5 płatnych programów do edycji wideo

Na rynku dostępnych jest wiele programów do edycji materiałów filmowych. Niektóre aplikacje można pobrać bezpłatnie, jednak te profesjonalne, umożliwiające kompleksową obróbkę wideo, wiążą się z kosztami. Można wyróżnić pięć najpowszechniejszych płatnych programów do edycji filmów. Poniżej krótkie opisy wszystkich programów.

 

Na początek Corel Video. Jest to nowoczesny zestaw narzędzi, dzięki którym można wykonać obróbkę materiału filmowego i udostępnić go w Internecie. Program przeznaczony jest zarówno do video w standardowej rozdzielczości jak i w HD. Dzięki dwóm opcjom – ekspresowej i zaawansowanej, z Corel Video korzystać mogą amatorzy i zawodowcy. Program posiada bardzo wiele potrzebnych funkcji, m.in. przechwytywanie ekranu, ukrywanie ścieżek oraz import grafiki wielowarstwowej. Ponadto Corel Video wzbogacono o szereg szablonów, dzięki którym praca z programem daje wiele satysfakcji. A za sprawą narzędzi DVD Movie Factory Pro można tworzyć i nagrywać na nośnikach DVD i Blu-Ray.

 

Kolejnym programem jest Pinnacle VideoSpin. Zaletami tego narzędzia jest ekspresowe tworzenie filmów oraz wykonywanie obróbki materiałów filmowych z kamer HD. Ponadto Pinnacle VideoSpin umożliwia przychwytywanie video z dźwiękiem Dolby Digital Audio, komponowanie ciekawych przejść między scenami, uzupełnianie filmu o tekst oraz muzykę i dźwięki. Edytowany materiał video można zapisać w formacie AVI, DivX, Flash, Real Media, MPEG oraz Windows Media. Co więcej, program bardzo dobrze sprawdza się w przypadku filmików przesyłanych do serwisów internetowych typu YouTube.

 

Zaawansowanym narzędziem do edycji wideo jest Nero Video. Oprogramowanie to daje możliwość tworzenia i edytowania nawet bardzo rozbudowanych pokazów slajdów i filmów w jakości HD. Nero Video charakteryzuje się dużymi możliwościami przy realizacji efektów HD. Ogromną zaletą tego programu jest prosty interfejs oraz intuicyjna obsługa. Bogaty zakres narzędzi i szablonów animacyjnych to kolejne plusy tego programu. Nero Video zapewnia całkowitą kontrolę nad efektami dźwiękowymi oraz dużo swobodę przy montażu i retuszu. Program to obszerne źródło różnorodnych efektów, które można rozbudowywać za sprawą dodatkowych aplikacji, sprzedawanych oddzielnie lub w zestawie.

 

Ważnym programem do edycji materiałów filmowych jest Magix Video. Narzędzie proste w obsłudze i jednocześnie zawierające zaawansowane funkcje i mnóstwo szablonów. Doskonale sprawdza się przy tworzeniu amatorskich materiałów filmowych. Magix Video umożliwia komponowanie ścieżek dźwiękowych oraz sekwencji scen. Pozwala również na wzbogacenie video o efekty 3D. Przygotowany materiał można nagrać w formacie VCD, SVCD, DVD czy DVD DL. Dodatkowo program posiada opcje ustawiania balansu bieli i gamy kolorystycznej, likwidacji efektu czerwonych oczu, a także rozjaśniania i konwertowania obrazu na panoramiczny.

 

Godnym uwagi program jest także Sony Vegas. Kompletne narzędzie do edycji wideo, świetnie sprawdza się także w przygotowywaniu płyt Blu-ray i DVD. Najważniejszymi funkcjami oprogramowania są cyfrowa edycja video i produkcja audio. Program przeznaczony przede wszystkim do edycji formatów DV, AVCHD, HDV, SD/HD-SDI. Sony Vegas umożliwia dostosowanie ścieżki audio do potrzeb materiału filmowego. Ponadto jest to dobre narzędzie do tworzenia płyt DVD.