5 darmowych programów do edycji wideo, przydatnych dla filmowców-amatorów

1. Avidemux 2.6.6 - jest jednym z popularniejszych, dostępnych bezpłatnie narzędzi do obróbki plików wideo. Dzięki szybko zdobytej popularności obecnie dostępna jest wersja dla Windowsa, mimo iż początkowo program dostępny był jedynie dla użytkowników Linuxa. Program obsługuje pliki MPEG, AVI, ASF i MP4, które są często używane do konwertowania filmów kompatybilnych z większością odtwarzaczy DVD. Program zawiera pakiet dodatkowych funkcji i efektów, które można rozbudować o dodatkowe, zewnętrzne komponenty. Umożliwia dokonywanie nieskomplikowanych operacji, jak wycinanie czy wklejanie klatek, a także nakładanie na nie filtrów. Przydatną funkcją programu jest możliwość zadeklarowania konkretnych parametrów, tak aby po konwersji plik zmieścił się wybranej płycie -DVD lub CD. Mimo wielu możliwości Avidemux posiada przejrzysty i nieskomplikowany interfejs, przez co jest polecany nawet dla nowicjuszy.

 

2.Lightworks 11.1 – w pełni profesjonalny, bezpłatny program, umożliwiający nieliniową edycję wideo. Dzięki możliwości pracy na nieograniczonej liczbie ścieżek audio i wideo, nadaje się do edytowania plików nagrywanych jednocześnie z kilku kamer. W programie możliwe jest również operowanie szeroką paletą profesjonalnych filtrów. Obsługuje większość znanych formatów, np. AVI MXF, DPX, RED i inne. Ogromną zaletą tego programu jest możliwość współpracy z dodatkami zewnętrznymi, a także możliwość dodawania wielu efektów w czasie rzeczywistym. Dodatkowym usprawnieniem jest możliwość dostosowania skrótów klawiszowych do własnych potrzeb. Aby otrzymać roczny dostęp do programu, należy zarejestrować się na stronie producenta.

 

3.Windows Movie Maker 2.6 - kolejna wersja programu do edytowania plików wideo. Bezpłatny dodatek do programu Windows XP nie jest zbyt popularny, jednak warty polecenia ze względu na łatwość korzystania. Mimo, iż jego funkcje nie są rozbudowane, stanowi wystarczające narzędzie do edycji amatorskich filmów. Program umożliwia dodawanie podczas edycji pliku wideo podkładów muzycznych, narracji czy efektów. Jednak posiada jedną wadę, mianowicie brak możliwości nagrania materiału bezpośrednio na płytę DVD.

 

4.Shotcut 13.11.06 - darmowa aplikacja, umożliwiająca prostą i sprawną edycję plików, dodawanie efektów. Zasada działania programu różni się nieco od powszechnie dostępnych, ponieważ nie posiada linii czasu, na której umieszcza się materiał wideo. Posiada natomiast playlistę klipów, które mają zdefiniowane odcinki czasu. Dzięki Shotcut możliwe jest rozmazywanie czy wyostrzanie obrazu, dodawanie efektów świetlnych, operowanie balansem bieli, kadrowanie i modyfikacja kolorów. Jest kompatybilny z większością popularnych formatów.

 

5.Jahshaka 2.0 - jako jeden z nielicznych jest programem multiplatformowym, a przy tym całkowicie bezpłatnym. Umożliwia dodawanie animacji, efektów specjalnych, a także materiałów wideo. Posiada oryginalny interfejs, rzadko spotykany przy aplikacjach tego rodzaju. Poszczególne elementy programu podzielone są na pokoje, w których dokonać można określonych czynności. I tak znajdziemy tu pokój do przeglądania i dodawania plików multimedialnych, pokój do modyfikacji kolorów obrazu, a także od stabilizacji wideo. Ponadto mamy możliwość en kodowania wybranego materiału do konkretnego formatu poprzez pokój wykorzystywany do efektów greenscreen, czy właśnie encoder. Wprowadzenie dodatkowych funkcji powoduje, że korzystanie z programu nie należy do najłatwiejszych, jednak program umożliwia współpracę z wieloma formatami audio-wideo, a także z różnymi programami operacyjnymi